Elektryczne samochody są coraz częściej zauważalne na polskich drogach. Większość z nich to jednak auta firmowe. Na samochody napędzane prądem wciąż decyduje się niewiele osób prywatnych. Jakie są tego przyczyny i jakie korzyści niesie za sobą wybór takiego pojazdu?
Ekologia i oszczędności
Jednym z głównych powodów, dla których powstały samochody elektryczne jest dbałość o ekologię. W obliczu zmian klimatu, przedsiębiorcy przywiązują wyjątkowa wagę do rezygnacji z nieodnawianych źródeł energii. Rozwój branży fotowoltaicznej umożliwia coraz łatwiejsze ładowanie elektrycznych pojazdów w sposób, który nie szkodzi środowisku. Co ważne, tak napędzany samochód jest o wiele tańszy w utrzymaniu. Warto również wspomnieć o tym, że przy planowaniu zakupu auta na prąd, można postarać się o proekologiczną dotację.
Cena i możliwości ładowania
Głównymi powodami, dla których samochody elektryczne nie są częstym wyborem wśród rodaków są ich cena i niewielka ilość stacji umożliwiających ładowanie na terenie Polski. Mimo możliwości starania się o dotację, koszt zakupu takiego auta jest wciąż zbyt wysoki dla wielu osób. I choć zasięg pojazdów umożliwia bezproblemowe poruszanie się po mieście z ładowaniem w domu, to pokonywanie dłuższych tras często jest niemożliwe.
Ze względu na niektóre wady takiego rozwiązania, samochody elektryczne nie są w Polsce popularnym wyborem. Jednak wiele rzeczy ulega stopniowym zmianom. Dzięki temu, już za jakiś czas posiadanie auta na prąd może okazać się o wiele bardziej korzystne.