Ochrona zewnętrzna
To chyba oczywiste, ale warto o tym pamiętać. Najlepszym sposobem na uniknięcie słońca jest schowanie się przed nim. W miarę możliwości zaleca się parkowanie w cieniu, zwłaszcza jeśli samochód ma być zaparkowany przez dłuższy czas i w środku dnia. Ważne jest, aby obliczyć ruch słońca, ponieważ samochód może być osłonięty w czasie parkowania, ale może stać się odsłonięty w miarę upływu godzin.
Jeśli nie ma możliwości zaparkowania w cieniu lub na zadaszonym parkingu, są inne możliwości. Jeśli samochód będzie stał przez kilka dni i bardzo zależy nam na utrzymaniu jego stanu zewnętrznego, możemy zdecydować się na pokrowiec samochodowy.
Ochrona wewnętrzna
Jeśli samochód został zaparkowany na słońcu, możesz być pewien, że po powrocie temperatura wnętrza będzie bardzo wysoka. Karoseria samochodu działa jak piekarnik i nie pozwala na ucieczkę ciepła. Osłona przeciwsłoneczna odgrywa w tym temacie kluczową rolę, ponieważ większość promieni słonecznych wpada przez przednią szybę, która jest największym oknem, a także jest lekko nachylona.
Wykazano, że przy założonej osłonie przeciwsłonecznej można znacznie obniżyć temperaturę w porównaniu z samochodem bez osłony przeciwsłonecznej. Nie da się całkowicie uniknąć ciepła w kabinie, ale jest kilka trików, które pozwolą szybko je zmniejszyć. Z drugiej strony musimy pamiętać, że nasze ciało będzie miało kontakt z niektórymi powierzchniami, które będą bardzo gorące i możemy doznać poparzeń. Wskazane jest stosowanie ochraniacza na kierownicę oraz zachowanie ostrożności przy metalowych zapięciach pasów bezpieczeństwa. W żadnym wypadku nie należy też zostawiać psa, lub dzieci we wnętrzu, nawet z założoną osłoną. Niestety się to zdarza i w artykułach na infostarachowice.pl można przeczytać o nierozważnych osobach pozostawiających żywe istoty w nagrzanym samochodzie.
Klimatyzacja
Chociaż jest nieznośnie gorąco, gdy wsiadasz do samochodu, powinieneś unikać pokusy włączenia klimatyzacji na pełnej mocy po uruchomieniu samochodu. Na początku lepiej jest uchylić szyby i pozwolić samochodowi się rozgrzać, a następnie włączyć nawiew i pozwolić mu się porządnie schłodzić. Układ chłodzenia jest również niezwykle ważny o tej porze roku, więc sprawdź go i upewnij się, że masz odpowiedni poziom płynu chłodniczego.
Podczas pierwszych kilku kilometrów jazdy ważne jest również, aby nie forsować mechaniki, aby nie przeciążać układu chłodzenia, który zaczyna pracować.
Opony i hamulce
Zarówno opony jak i hamulce są niezwykle ważne i muszą być w doskonałym stanie przez cały rok. Nie ulega jednak wątpliwości, że latem ich zużycie jest większe ze względu na wysokie temperatury i że należy je sprawdzić przed długimi podróżami, które są tak charakterystyczne dla tej pory roku. Należy sprawdzić, czy opony nie są zużyte i czy ich ciśnienie jest prawidłowe. Jeśli ciśnienie w oponach będzie zbyt niskie, bieżnik nagrzeje się jeszcze bardziej i opona może doznać przebicia.
Klocki hamulcowe ocierają się o tarczę, aby zatrzymać pojazd. Jeśli ta czynność sama w sobie generuje dużo ciepła, to latem będzie znacznie goręcej. Dlatego może dojść do przegrzania hamulców, osiągając skrajności takie jak deformacja tarcz czy problemy z płynem hamulcowym. Aby tego uniknąć, najlepiej jeździć płynnie i nie hamować gwałtowanie.